Dalmatinec, ki je »naučil Slovence jadrati«

Ilirska Bistrica – V nabito polni čitalnici knjižnice Makse Samsa so obiskovalci 7. novembra z zanimanjem prisluhnili predavanju z naslovom Mirko Bogić – Dalmatinec, ki je »naučil Slovence jadrati«. Mirka Bogića, geografa, kustosa, pomorščaka, starosto povojnega slovenskega jadralstva in ustanovitelja Jadralnega kluba Ljubljana, je v besedi in sliki predstavil njegov sin Mladen Bogić, sicer dolgoletni direktor Železniškega muzeja v Ljubljani.

Mirko Bogić je začel jadrati pri rosnih osmih letih na območju Šibenika, kjer se je rodil leta 1916. Po končani gimnaziji je šel študirat na Vojno akademijo v Beograd, decembra leta 1945 pa se je preselil v Ljubljano. Ob delu je študiral geografijo; ker je ljubil morje in jadranje, je hitro začel z veslanjem po Ljubljanici. Leta 1949 je ustanovil Jadralni klub Ljubljana, ki je v piranskem pristanišču kmalu dobil priveze ter prostore za prenočišče in opremo. Strastni jadralec se je po upokojitvi leta 1976 preselil v Piran.

Bogić je bil med začetniki poučevanja jadranja. Kot odličen poznavalec vremenskih razmer na Jadranu je na raznih seminarjih, fakultetah in po jadralskih klubih predaval do svojega 90. leta. Napisal je več knjig o pomorstvu in svoje znanje prenesel na nekaj tisoč navdušencev nad športom, kateremu je sam posvetil vse svoje življenje. Neštetokrat je prekrižaril Jadran, sodeloval je na številnih domačih in mednarodnih regatah na Jadranskem morju in večkrat tudi zmagal. Jadral je polnih 90 let in še kakšno čez. Še pri 92 letih je s svojo zvesto Savino Gorišek, Bistričanko, ki je bila tako kot on geografinja, jadral do rojstnega Šibenika in nazaj. Za Savino je Mladen rekel, da je imela neprecenljivo vlogo pri očetu Mirku, ob njem je bila kot dobri duh in mu je neizmerno olajšala življenje na stare dni. Ob zaključku predavanja ji je predal besedo; vsem zbranim je zaupala, da je bila zelo vesela predavanja, saj je tako obudila lepe spomine na dogodke, ki sta jih preživela skupaj z Mirkom. Mirko Bogić je umrl leta 2016, le nekaj dni zatem, ko je dopolnil 100 let. Katarina Škrab

Povezava do članka

Nazaj na vrh