Za jadranje ni nikoli prepozno!

Pogosto je ob koncih tedna moč videti številne jadrnice, ki lovijo veter na tem majhnem delu slovenskega Severnega Jadrana. Med regatnimi jadrnicami olimpijskega razreda pa je moč najti tudi številne zanesenjake, ki se z jadranjem ukvarjajo rekreativno.

 

Rekreativno oziroma pol-profesionalno pa se z jadranjem ukvarja tudi naš tokratni sogovornik David Bartol. Slednji je gonilna sila Jadralnega kluba Pocodebon, ki aktivno sodeluje na regatah Pokala Slovenije, ORC regatah Severnega Jadrana, poleg tega se klub pojavlja tudi kot organizator številnih jadralnih tekmovanj.

Biti družinski človek in obenem redni udeleženec številnih jadralnih regat v naši okolici ne gre. David, vi ste ta dva svetova združili. Kako ste uspeli prepričati ženo, da bo od določenega trenutka naprej vsa družina jadrala.

Pravzaprav je nisem. Na začetku sem resda vse spravil na jadrnico, danes pa jadram sam. Sicer pa sem še vedno vsak konec tedna na morju.

Kakšen jadralni razred je razred ORC (Offshore Racing Congress op.p.)? Gre za nadaljevanje profesionalizma ali lahko rečemo, da gre za amaterje?

Razred ORC je razvil poseben handicap sistem* za velike jadrnice in edini sistem, ki ga priznava ISAF oziroma po novem World Sailing oziroma svetovna jadralna organizacija. V tem razredu jadrajo predvsem amaterji, boljše ekipa pa so vendarle profesionalne.

Zakaj ste pred leti ustanovili lasten klub?

Večji del posadke smo bili novinci, ki se nismo prepoznali v obstoječih klubih. S tem namenom je “padla ideja” in ustanovili smo svoj jadralni klub.

Kakšen je vaš spomin na prvo regato?

Spomin na regato, kjer sem prvič poprijel za krmilo je zanimiv.

Koliko ste bili stari, ko ste prvič prijeli za krmilo jadrnice?

Od tega je minilo že kar nekaj let. Dejansko moram dobro premisliti. Zagotovo je minilo že deset let, torej sem pričel jadrati s petintridesetimi leti.

Lahko bi dejala, da nikoli ni prepozno?

Ne! Seveda ne. Tudi pri šestedesetih ni prepozno, če si le zdrav. Imamo celo jadralce, ki v Pokalu Slovenije tekmujejo pri svojih osemdesetih letih. Res ni nikoli prepozno!

Mnogi se sprašujejo, kaj pa plovilo, kako amaterski jadralni klub dobi plovilo?

To je bolj zapletena zgodba. Možnosti sta dve: plovilo lahko najameš, lahko ga kupiš z lastnimi sredstvi. V večini primerov si jadralni klubi s pomočjo sponzorjev in mecenov nabavijo lastniško plovilo. Seveda pa je možnost najema lažja, kar naredi tovrsten šport veliko bolj dosegljiv.

V primeru Jadralnega kluba Pocodebon gre za stalno ekipo jadralcev?

Ekipa se je v zadnjih osmih letih neprestano spreminjala. Jedro je stalnica, vsaj polovica ekipa pa se neprestano menjuje.

Kako je z ORC tekmovanji v tujini?

ORC oblika tekmovanja je v jadranju sorazmerno nova. Takšna oblika tekmovanja je najbolj razvita predvsem v Evropi. Svetovna prvenstva imamo enkrat na severu Evrope, drugič na jugu. Morda gre poudariti, da je prihodnje leto svetovno prvenstvo v naši neposredni bližini, in sicer v Trstu. Če sem bolj natančen, v Miljah. Regatna polja bodo tudi v slovenskem morju.

Vrniva se k zanesenjaštvu. JK Skipper Maribor ima takšne navdušence nad jadranjem, da ekipa svoje plovilo sestavila kar sama. Kljub temu, da ne gre za bogat klub, imajo danes jadrnico Mega Energija, ki se pogosto bojuje za najvišja mesta okoliških regat.

Res gre za zanesenjake. Kupili so jadrnico s sponzorskim denarjem in jo zelo preuredili. Barka je danes stara približno dvajset let in še danes so fantje na regatah izjemno konkurenčni.

Če se ne motim, je pred leti na Barcolani ekipa s to jadrnico zasedla četrto mesto, drži?

Tako je. V določenem trenutku je bila celo druga na eni izmed vmesnih boj. Za trinajst metrsko barko je to velik uspeh.

Pokal Slovenije je mimo. Kakšna je bila letošnja sezona?

Letošnja sezona je bila prelomna. Skušamo namreč obrniti trend, ko je število sodelujočih bark dolga leta padalo. Trenutno smo ta trend ustavili, rahlo smo ga celo obrnili navzgor. Čas bo pokazal, kako atraktivno in dolgoročno vzdržno je tovrstno tekmovanje.

Imate morda kakšen nasvet za vse tiste, ki imajo radi jadranje, nimajo pa možnosti, da bi sodelovali na tovrstnih regatah.

Najbolje je začeti v šolah za velike jadrnice, ki ga ima recimo Jadralni klub Ljubljana. Na velikih jadrnicah sicer neprestano potrebujejo dodatne člane posadke. Mislim, da tovrstni navdušenci nad jadranjem ne bodo ostali na kopnem, če se bodo le obrnili na katero izmed posadk, ki sodelujejo na Pokalu Slovenije.

Kako rečete na morju ob slovesu? Besede »srečno!« se bojda izogibate?

Jasno! To ima na morju nasprotni učinek (smeh). V bistvu si zaželimo dober veter!

*Handicap sistem omogoča, da jadrnice različnih velikosti in različnih lastnosti tekmujejo med seboj. Gre za vpeljavo uravnilovke, ki omogoča enakovredno primerjavo vseh doseženih rezultatov.

 

Povezava do člana:LINK

VIR:http://www.rtvslo.si

65357648_8256422_orig

Nazaj na vrh